25 czerwca 2024

Tłumikarz we Wrocławiu

Źródło: https://japantech.pl/

Czym zajmuje się tłumikarz we Wrocławiu?

Tłumikarz we Wrocławiu może się okazać bardzo pomocny, gdy występują uszkodzenia któregoś z elementów składowych układu wydechowego samochodu. Problemy z jego prawidłowym funkcjonowaniem mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Tłumik jest niezbędny do przetwarzania spalin wychodzących z silnika, a także ma kluczowy wpływ na redukcję hałasu. Obecnie w większości pojazdów montuje się nawet kilka takich elementów, które spełniają określone funkcje. Pod wpływem różnych czynników ulegają one jednak uszkodzeniu lub zużyciu, co wymusza konieczność przeprowadzenia naprawy, wymiany lub konserwacji.

Awarie układu wydechowego

Tłumik samochodowy jest bardzo istotnym elementem układu wydechowego, ale nie jedynym. Oprócz niego w systemie znajduje się również kolektor wydechowy, filtr DPF, katalizator, pośrednio turbina oraz wiele rur, wieszaków, mocowań i innych komponentów. Układ wydechowy odprowadza spaliny powstałe w procesie spalania, które następnie trafiają do katalizatora i filtrów oczyszczających je z cząstek sadzy, tlenków węgla oraz innych szkodliwych dla środowiska substancji. Za eliminację hałasu odpowiadają natomiast odpowiednio wymodelowane klapy, które wyciszają brzmienie silnika. Same wyrzuty spalin powtarzają się cyklicznie z różną częstotliwością, dlatego tłumiki muszą dynamicznie redukować natężenie dźwięku. Jeżeli nie jest to możliwe, rozpoznać można wiele charakterystycznych objawów. Przed rozpoczęciem prac serwisowych konieczna jest dokładna ocena stanu tłumika, od której zależy dobór metody naprawy lub podjęcie decyzji o wymianie komponentu na nowy.

Usterki tłumika samochodowego

Tłumik samochodowy jest eksploatowany w bardzo trudnych warunkach, co zwiększa jego podatność na uszkodzenia. Nie bez znaczenia pozostaje oddziaływanie zarówno wody, jak i wykorzystywanego do odśnieżania ulic chlorku sodu. W tłumiku stosunkowo łatwo może zgromadzić się wilgoć, która prowadzi do powstawania ognisk korozji wewnętrznej. Z reguły pierwszym sygnałem informującym o wystąpieniu uszkodzeń tłumika jest charakterystyczny hałas. Innym symptomem usterki jest odczuwalny wewnątrz kabiny samochodu zapach benzyny lub spalin. Z czasem pojawić mogą się problemy z prawidłową pracą silnika, które w konsekwencji prowadzą nawet do trwałych uszkodzeń jednostki napędowej. Jeżeli rdzewienie tłumika jest mocno zaawansowane, zaczynają powstawać w nim dziury. Bezpośrednią przyczyną tych problemów może być słaba jakość samego elementu, a także zbyt długotrwałe eksploatowanie tej części bez prawidłowej konserwacji.