28 marca 2024

Szkło hartowane – jak działa? Czy się opłaca?

Szkło hartowane do telefonów to doskonała opcja przed ochrony telefonu zadrapaniami, upadkami i innymi wypadkami. Zapewnia ono również dodatkową ochronę przed pęknięciem ekranu w razie upadku. Portal computerable.pl dostarczy Ci sporej dawki informacji technologicznych! 

Gdy szkło hartowane pęka, rozpada się na małe kawałki, a nie na duże odłamki, jak w przypadku zwykłego szkła. Krawędzie są również bardzo gładkie i zaokrąglone, dzięki czemu nie skaleczą skóry osoby, która przypadkowo się o nie skaleczy. Szkło hartowane to rodzaj szkła bezpiecznego, które zostało poddane obróbce zwiększającej jego wytrzymałość nawet o 80%. Zazwyczaj stosuje się je w oknach i drzwiach, ale jest też często spotykane w smartfonach. Jak więc działa szkło hartowane?

Co to jest szkło hartowane?

Szkło hartowane powstaje w wyniku szybkiego podgrzewania i chłodzenia zwykłego szkła płaskiego. Proces ten zmusza atomy w szkle do zmiany układu w celu uzyskania mocniejszej struktury. W wyniku tego powstaje niezwykle wytrzymały materiał, który może wytrzymać uderzenia, które w przeciwnym razie rozbiłyby zwykłe szyby okienne lub drzwiowe. Proces ten powoduje również pewne zniekształcenia na krawędziach szyby, ponieważ nowa struktura różni się od poprzedniej.

Jak działa szkło hartowane?

Proces tworzenia szkła hartowanego polega na podgrzaniu tafli szkła płaskiego do momentu jej stopienia, a następnie gwałtownym schłodzeniu w wodzie lub innej ciekłej kąpieli. Gwałtowne schłodzenie zmusza atomy znajdujące się w każdym kawałku szkła do ponownego ułożenia się w strukturę bardziej sztywną niż przed podgrzaniem. Powoduje to znaczne wzmocnienie powierzchni, przy jednoczesnym zachowaniu większości jej przezroczystości.