23 maja 2024

Suszone czy świeże zioła? Które warto wybrać?

Działanie ziół suszonych różni się pod wieloma względami od ziół świeżych. Dzieje się tak dlatego, że suszenie ziół usuwa całą zawartość wody i większość składników lotnych. Kiedy zioło wysycha, traci do 98% swojej wagi, co wyjaśnia, dlaczego suszone zioła są uważane za mniej silne niż świeże. Proces suszenia to sztuka i wpływa na kolor zarówno ziół, jak i ich olejków eterycznych, co odpowiada również zmianie smaku.

Najczęstszym powodem, dla którego ludzie wybierają suszone zioła zamiast świeżych, jest po prostu wygoda. Suszone zioła mogą być przechowywane przez lata bez utraty ich mocy. Ponadto, suszone zioła są łatwiej dostępne niż świeże, ponieważ często kupuje się je w ilościach hurtowych. Wady suszonych ziół to zmniejszenie aromatu i smaku, trudności w dokładnym odmierzaniu dawki i duże różnice w sile działania pomiędzy różnymi partiami.

Suszone zioła zazwyczaj mają bardziej skoncentrowane właściwości w porównaniu do ich świeżych odpowiedników, ponieważ zawierają wyższe poziomy olejków eterycznych. Jednym z wyjątków od tej reguły jest oregano, które traci do 80% karwakrolu, gdy jest suszone. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://brainboss.pl/ .