24 kwietnia 2024

Rodzaje silników do samochodu

Podstawowe rodzaje silników do samochodu można podzielić na dwie kategorie: te, które spalają paliwa kopalne i te, które wykorzystują alternatywne źródła energii.

 

W pierwszej kategorii masz silniki spalinowe z zapłonem iskrowym. Silniki te mają zawory, które otwierają się, aby wpuścić paliwo i wypuścić zużyte gazy, które mieszają się z powietrzem, zanim zostaną zapalone przez iskry ze świecy zapłonowej. Potężna eksplozja popycha tłok w dół, co powoduje obrót wału korbowego, który następnie obraca koła Twojego samochodu.

 

W drugiej kategorii znajdują się silniki na sprężone powietrze, silniki piezoelektryczne i silniki zasilane energią słoneczną. Są one podobne do silników spalinowych, z tym że nie wykorzystują paliw kopalnych. Zamiast tego, sprężone powietrze jest wykorzystywane do wytworzenia ciśnienia, które obraca tłoki w dół, podczas gdy generatory piezoelektryczne przekształcają światło słoneczne w energię, która zasila silnik w samochodach zasilanych energią słoneczną. Zobacz tutaj startmoto.pl