23 maja 2024

Praktyczne sposobu na poprawę wydajności instalacji CO

?

Ubytki ciepła występują w każdej instalacji CO, niezależnie czy obsługuje budynek mieszkalny, czy przemysłowy. Choć ubytków nie da się zupełnie wyeliminować, to można znacząco ograniczyć ich poziom. Poniżej prezentujemy kilka praktycznych sposobów pozwalających na zwiększenie wydajności instalacji CO, a tym samym – na obniżenie wysokości rachunków za ogrzewanie.

Izolacja miejsc szczególnie wymagających

 

W niemal każdym budynku (zwłaszcza gdy mowa o budynku mieszkalnym) straty ciepła następują w tych samych miejscach. Są to przede wszystkim drzwi, okna (i parapety), wejścia na strych oraz do piwnicy. Każde z tych miejsc możesz odpowiednio ocieplić poprzez zastosowanie specjalnych systemów izolujących. Oprócz popularnych mat izolujących możesz wymienić posiadane skrzydła drzwiowe i okienne na modele o większej szczelności. W przypadku wejścia na strych – warto skorzystać ze składanych schodów strychowych, wyposażonych w warstwy izolujące. 

 

W pobliżu okien oraz parapetów zamontowane są zazwyczaj grzejniki. By zwiększyć ich wydajność oraz zmniejszyć ubytki ciepła przez ściany, warto stosować ekrany odbijające, które będą zatrzymywać ciepło wewnątrz pomieszczeń.

Izolacja systemu orurowania

 

Rury, którymi biegnie energia, również narażone są na ubytki ciepła. Warto poświęcić im nieco miejsca w swoich planach oraz zaopatrzyć się w dedykowane do nich systemy otulin. Ocieplenie rur w pomieszczeniach mieszkalnych jest dość proste – możesz skorzystać z otulin PE lub żywicznych, a także z kształtek styropianowych. Szczególnie PE wydaje się dobrym wyborem – wykonane z niej otuliny są elastyczne, łatwe do przycięcia oraz wyjątkowo tanie.