11 września 2024

Obróbka i programowanie maszyn CNC

Obróbka CNC to proces już dawno obecny w przemyśle, to tradycyjny proces produkcyjny, który wykorzystuje narzędzia skrawające i wiertła do zaprogramowanego usuwania materiału z przedmiotu obrabianego w celu utworzenia gotowej części. Do maszyny, która realizuje proces dostarczane są ścieżki dla narzędzia, które pozwalają jej wyciąć element, zazwyczaj w kodzie G. Kod dla maszyny może być napisany ręcznie, w trybie konwersacyjnym na maszynie lub wyprowadzony przez postprocesor z oprogramowania do produkcji wspomaganej komputerowo używany skrót to – CAM. Proces jest szybki, wszechstronny, powtarzalny i wysoce niezawodny dzięki automatyzacji zapewnianej przez komputerowe sterowanie numeryczne zwane właśnie programowanie maszyn CNC.

Oprogramowanie komputerowe steruje maszyną CNC a końcowym efektem jest wytworzenie części, konieczna jest znajomość programowania zdobyta na kursie programowania CNC. Nieprawidłowe programowanie może prowadzić do problemów z tolerancją, złego wykończenia powierzchni, przedwczesnego złamania narzędzia i wielu innych problemów. Aby zapewnić zbieżne wyniki za każdym razem, operatorzy i programiści muszą najpierw zrozumieć i poznać podstawy na kursach CNC.

Warto wspomnieć, że wyróżniamy trzy podstawowe metody programowania maszyn CNC — ręczne, konwersacyjne i programowanie w systemie CAM. Przy programowaniu ręcznym operator wprowadza kod ręcznie, co może być czasochłonne i długotrwałe. Wymaga również dobrej znajomości języka programowania, czyli najczęściej po kursie programowania maszyn CNC. Jednak programowanie ręczne jest cenną podstawową umiejętnością, którą należy mieć pod ręką, i jest skutecznym sposobem na szybkie modyfikacje danych wyjściowych CAM i optymalizację kodu.

Programowanie konwersacyjne lub „warsztatowe” staje się coraz popularniejszą metodą, która obejmuje funkcje graficzne i oparte na menu. Operatorzy wprowadzają polecenia bezpośrednio do maszyny CNC, podobnie jak w programowaniu ręcznym, co łagodzi potencjalne problemy, które mogą wynikać ze słabych postprocesorów w CAM. Programowanie systemu CAM jest podobne do metody konwersacyjnej, ale bardziej zaawansowane. Dzięki systemowi CAM oprogramowanie zapewnia zaawansowany graficzny interfejs użytkownikowi z ułatwieniami ścieżki narzędzia, aby pomóc operatorowi przygotować i wygenerować program — eliminując potrzebę ręcznego programowania — i przesłać go bezpośrednio do maszyny CNC.

Wszystkie te metody programowania maszyn CNC obejmują kod G i kod M. G-code jest językiem programowania, który daje instrukcje maszynie CNC, co ma robić, ustawiając wytwarzanie dokładnych i powtarzalnych części. Kod M steruje innymi funkcjami maszyny CNC, takimi jak uruchamianie i zatrzymywanie obrotów wrzeciona. Kody M można dostosowywać i różnią się w zależności od maszyny, więc operatorzy i programiści muszą dokładnie sprawdzić, czy wprowadzają odpowiednie funkcje przed rozpoczęciem obróbki. Podstawą dla nich w tym zakresie jest wiedza zdobyta na kursie programowania maszyn CNC. https://ironcad.pl/