25 kwietnia 2024

Moc kondensatora kompensacyjnego

Taryfy za prąd elektryczny są bardzo zróżnicowane. Aby się w nich nie pogubić, należy przede wszystkim poznać trzy główne rodzaje prądu, z jakim możemy mieć do czynienia, a dla zachowania optymalnie niskich kosztów należy zdecydować się na odpowiednio dobraną kompensację. Jak to zrobić?

 

Składowe kosztu energii elektrycznej

Na początek warto poznać kwestie związane z samym prądem elektrycznym, czyli przede wszystkim trzy komponenty, które odpowiadają za jego ostateczną cenę. Pierwszy z nich to moc, czyli maksymalna wartość energii elektrycznej mierzona licznikiem. Często wylicza się z niej maksymalną miesięczną średnią z 15 minut.

Druga składowa to energia czynna, którą możemy zliczyć za pomocą licznika prądu czynnego, z oddzielnymi stawkami nocnymi i dziennymi. Trzecia z kolei jest energią bierną, posiadającą swój własny licznik prądu biernego. W przypadku tej ostatniej składowej tylko niektóre taryfy dzienne i nocne są rozdzielone.

 

Prawidłowy wymiar kompensacji

W zależności od rodzaju taryfy cenowej możemy założyć różne współczynniki kompensacji energii biernej. Kiedy dobierzemy do nich prawidłowy kondensator i wyliczymy poprawnie wszystkie wartości, może okazać się, że istnieje możliwość całkowitej kompensacji prądu biernego.

 

Jak wyliczyć przybliżoną moc kondensatora kompensacyjnego?

Aby wyliczyć moc kondensatora kompensacyjnego, należy poznać zarówno indywidualne dane, jak i rzędy wielkości, zależne od typu konsumenta. Całe wyliczenie zaprezentowane zostało pod adresem https://jeanmueller.pl/okreslenie-wymaganej-mocy-kondensatora/, gdzie odsyłamy w celu przeprowadzenia własnych rachunków.