23 maja 2024

Koronka bawełniana

Źródło: https://mimotek.pl/

Jakie właściwości ma koronka bawełniana?

Koronka bawełniana należy do materiałów delikatnych w dotyku, jednak o wytrzymałej strukturze. Dodatek krawiecki występuje w wielu wariantach, zarówno gdy mowa o szerokości, jak i rodzaju zdobienia lub kolorze. W naszej pasmanterii dostępne są między innymi koronki o szerokości 7 mm, 10 mm, 25 mm, a nawet 80 mm. Poza wzorami geometrycznymi materiały posiadają zdobienia kwiatowe i falowane wykończenie. Duży wybór sprawia, że osoba pracująca z tym materiałem może dobrać go precyzyjnie do własnych potrzeb. Koronka z bawełny sprzedawana jest na metry. Z uwagi na właściwości termokurczliwe materiał ten może być prasowany bez obaw o przypalenia. Między innymi z tego powodu koronka jest chętnie wykorzystywana w przemyśle tekstylnym oraz odzieżowym. Dodatek krawiecki jest przyjemny w dotyku, a jego przyszycie do wybranego projektu jest bardzo proste. Taśmy mają wysokie walory estetyczne i dekoracyjne, skąd wynika różnorodność ich wykorzystania.

Różnorodność dodatków krawieckich

W zależności od przeznaczenia omawiany materiał może mieć postać koronki żakardowej, gipiurowej czy cienkiej wersji do zdobienia bielizny. Tym, co wyróżnia koronkę wykonaną z bawełny od innych materiałów, jest charakterystyczny wzór. Zarówno motywy geometryczne, jak i kwiatowe posiadają w swojej strukturze „puste okienka”, które są cechą charakterystyczną. Zapewniają one projektom specyficzny wygląd i decydują o ich niepowtarzalności. Modele te są dodatkowo odporne na odkształcenia oraz kurczenie się i w odróżnieniu od innych delikatnych można je prasować. Na unikatowych charakter taśm bawełnianych składa się także szerokie zastosowanie. Do czego wykorzystywać można poszczególne rodzaje koronki?

Zastosowanie wąskiej i szerokiej koronki bawełnianej

Zarówno szeroka, jak i wąska koronka jest popularnie wykorzystywana przy zdobieniu wyrobów tekstylnych. Modele w białym i kremowym kolorze doszywane są zwłaszcza do obrusów stołowych, serwetek oraz bawełnianych zasłon okiennych. Innymi kolorami dekoruje się także poszewki na poduszki czy narzuty na łóżko. Szerokie taśmy ładnie wyróżniają się na tle bawełnianej tkaniny i dodają jej walorów estetycznych. Wąskie koronki używane są zwłaszcza w przemyśle odzieżowym. Typowym zastosowaniem jest wykończenie sukienek, koszulek i bluzek. Taśmy można doszywać także do biustonoszy i majtek, tworząc subtelną dekorację bielizny. Część osób decyduje się również na projektowanie nieoczywistych wstawek w spodniach jeansowych czy w bluzach z długim rękawem. Prześwitujące okienka z koronkową wstawką urozmaicają wygląd odzieży i dodają jej oryginalności.