23 maja 2024

Konstrukcje aluminiowe

W budownictwie niezwykle powszechnie stawia się na stal, jako produkt nośny. Natomiast parametry technologiczne oraz wyjątkowe cechy sprawiają, iż jeszcze powszechniej zastępują je profile zamknięte aluminiowe. Stopy aluminium z żelazem, miedzią lub akcesoriami kwarcu poprawiają parametry wytrzymałościowe tego produktu. Dzięki temu płaskowniki lub pręty aluminiowe mają odpowiednią odporność, co stopy żelaza. Gdzie używane są konstrukcje aluminiowe? Wymieniając różnorodne szanse na wykorzystanie profili aluminiowych w budownictwie, należy rozpocząć od stolarki aluminiowej.

Konstrukcje aluminiowe – właściwości

W formach aluminiowych wielokrotnie stosuje się stopy rozmaitych elementów, jakie wzmacniają wytrzymałość materiału na zniszczenia mechaniczne. Zawsze jest to miedź czy żelazo. Samo aluminium jest niezwykle lekkie, więc znajduje ono własne wykorzystanie w wielu sytuacjach, w jakich nie da się wykorzystać dużych metali czy byłoby to całkiem nieekonomiczne. Aluminium jest również wytrzymałe na rdzę. Pod wpływem warunków powietrznych pokrywa się ono niepowtarzalnym nalotem z tlenków, co zabezpiecza budowę przed pojawianiem się korozji.

Ślad ekologiczny

Aluminium to pierwiastek dający się dobrze wykorzystać w budownictwie, ponieważ gwarantuje niezwykle duże spectrum możliwości konstrukcyjnych. Z jego stopów wynikają m.in. rusztowania, hale (budowlane, namiotowe), ściany kurtynowe, mosty, natomiast jeszcze powszechniej również profile okienne, jakie powoli zajmują miejsce tańszych oraz do niedawna niezwykle znanych okien PVC. Wzrastająca rola tego metalu pochodzi z faktu, że dzięki własnym właściwościom technologicznym jest w stanie spełnić chociażby niezwykle duże oczekiwania, także te dotyczące ochrony środowiska naturalnego.