23 maja 2024

Kask motorowy – jaki model wybrać?  

Kiedy zdecydujesz się na jazdę na motocyklu, Twoim pierwszym zmartwieniem będzie to, jaki model wybrać. Istnieje wiele różnych typów i modeli kasków na rynku, więc trudno jest dokonać wyboru.

 

Istnieją znacznie ważniejsze czynniki niż cena. Po pierwsze, ważne jest, aby znać różnicę między kaskami z pełną twarzą a kaskami z otwartą twarzą. Główną różnicą między tymi dwoma typami jest to, że kaski z otwartą twarzą oferują mniejszą ochronę w przypadku kolizji lub wypadku. W przypadku, gdy szukasz pełnej ochrony i bezpieczeństwa, musisz wybrać jeden z tych pierwszych. Nie ma też większego znaczenia, czy jeździsz motocyklem czy chopperem – typ kasku, którego będziesz potrzebować, jest taki sam.

 

Ponadto, wśród wszystkich kasków motocyklowych można wyróżnić trzy podstawowe kategorie: modułowe, flip-up oraz klasyczne full-face. Te modułowe można zdjąć z paska podbródkowego bez zdejmowania samego kasku. Używane są zazwyczaj przez motocyklistów, którzy decydują się na noszenie okularów lub gogli (aby ich nie zaparować). Kaski typu flip-up oferują szeroki zakres widoczności, a ich dodatkową zaletą jest możliwość cofnięcia chinbara do góry i wystawienia twarzy na świeże powietrze, gdy wciąż mamy na sobie kask. Nie zapewniają one jednak tak dużej ochrony.