24 lipca 2024

Jak zwalczyć samokrytykę?

Tak wielu z nas zmaga się z trudnościami w myśleniu o sobie dobrze. Pytanie brzmi: jak to zmienić?

Jednym ze sposobów, aby stać się lepszym w byciu miłym dla siebie, jest skupienie się na rzeczach, które zrobiliśmy dobrze. Wszyscy słyszeliśmy o tym, że nie powinniśmy skupiać się na negatywnych rzeczach, a zamiast tego powinniśmy być wdzięczni za to, co mamy. Ale jest różnica między rozwodzeniem się nad naszymi trudnościami, a niezauważaniem dobrych rzeczy, które zdarzają się w naszym życiu. To drugie jest ważną częścią dbania o siebie i pomaga nam docenić wspaniałe rzeczy, które udaje nam się osiągnąć. 

Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz byłeś z siebie dumny, że coś osiągnąłeś – jakie to było wydarzenie? gdzie byłeś, z kim byłeś, co robiłeś? Spróbuj przypomnieć sobie więcej szczegółów z tego dnia, jeśli możesz. Te szczegóły pomogą ci poczuć się lepiej, ponieważ przypomną ci, że to było coś realnego, co się wydarzyło, a nie tylko wyimaginowana sytuacja w twojej głowie. I nawet jeśli nie było to coś wielkiego, to nie ma znaczenia – chodzi o to, abyś zauważył te pozytywne momenty, abyś mógł się nimi cieszyć i przejść od nich dalej, a nie ciągle bić się nad porażkami czy błędami.

Warto również pozwolić sobie na błędy, szczególnie, jeśli robimy coś pierwszy raz. Nikt nie jest doskonały i każdy je przecież popełnia. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://talkword.pl/ .