24 lipca 2024

Co należy zjeść po treningu?

Po treningu zapewne zdążyłeś już zmieść pot z czoła i wypić kilka szklanek wody, by uzupełnić utracone płyny. Ale to nie znaczy, że jesteś gotowy na ucztę. W rzeczywistości, rodzaj jedzenia, które jesz po treningu jest krytyczny, aby pomóc organizmowi odzyskać i zbudować mięśnie.

 

Jednym z najważniejszych elementów odżywiania po treningu jest spożywanie węglowodanów. Twój organizm wykorzystuje cukier (znany również jako glukoza) jako podstawowe źródło energii, a kiedy ćwiczysz, twoje ciało zaczyna spalać cukier w przyspieszonym tempie. Mięśnie otrzymują potrzebne im paliwo z glikogenu przechowywanego w komórkach, ale ten może wystarczyć tylko na tak długo – i chociaż możesz być w stanie przeforsować się do następnego posiłku, ważne jest, aby dać organizmowi to, czego potrzebuje, aby nadrobić to, co zużył podczas treningu. spożywanie węglowodanów pomaga uzupełnić zapasy glikogenu.

 

Czas spożywania tych węglowodanów jest kluczowy z dwóch powodów: po pierwsze, jeśli będziesz czekać zbyt długo, wszelkie dodatkowe paliwo zostanie zmagazynowane w postaci tłuszczu, zamiast zostać ponownie włączone do glikogenu w mięśniach; po drugie, jeśli nie będziesz czekać wystarczająco długo, nadmiar glukozy zostanie przekształcony w kwas mlekowy. Przeczytaj więcej: twojmoment.pl